MISS PENNSYLVANIA PAGEANTS IN THE 1990's

1999 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Vicki Lynn Sibal

Miss Armstrong County - Jami Kathleen Vitale (Top 10)

Miss Berks County - Kelly Marie Kuhns

Miss Butler County - Dana Marie Toner

Miss Central Pennsylvania - Marci DeGol (1st Runner-Up)

Miss Crawford County - Lorielle Christine Gillette

Miss Cumberland Valley - Allison Christine Mattner

Miss Eastern Pennsylvania - Deborah Harris

Miss Golden Triangle - Jennifer Behm

Miss Greater Juniata Valley - Lachelle Nicole Jack

Miss Greater Lancaster County - Kathryn Elizabeth Zeager (3rd Runner-Up)

Miss Greater Lehigh Valley - Rosalyn V. Menon (Top 10)

Miss Jewel of the West - Nikesha Moore

Miss Keystone - Sara Elizabeth Woodland

Miss Montgomery County - Misty Dawn Clymer (Top 10 and Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Moraine State - Shani J. Alexander

Miss Neshaminy Valley - Kate Wilson

Miss Penn State - Melissa Suzanne Wills (Top 10)

Miss Philadelphia - Christina Elena Guzman (Top 10)

Miss Pittsburgh - Kelly Nicole Gamble (4th Runner-Up

Miss Southeast Pennsylvania - Amanda Durigg (Winner of the Allman Medical Scholarship in the amount of $10000 in 1999 and 2000)

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - SUSAN S. SPAFFORD
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Talent Winner)

Miss Steel Valley - Amy Lien Pham

Miss Susquehanna Valley - Melissa Ann Jeka (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner

Miss Three Rivers - Autumn Marisa

Miss York County - Vanessa Marie Jordan

 

1998 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Lindsey Roman (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Armstrong County - Mary-Louise Kurey (3rd Runner-Up)

Miss Berks County - Jesse Dawn Haas (Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Tanya Nicole Campbell

Miss Central Pennsylvania - Misty Dawn Clymer

Miss Crawford County - Danielle Lin Bazylak

Miss Cumberland Valley - Alissa Eileen Herrold (Top 10)

Miss Eastern Pennsylvania Rosalyn V. Menon

Miss Golden Triangle - Jami K. Vitale

Miss Greater Juniata Valley - Janelle White

Miss Greater Lancaster County - Catherine Elizabeth Walker

Miss Greater Lehigh Valley - Julie Wagner (4th Runner-Up)

Miss Jewel of the West - Christine Suzanne Wolfe (Top 10)

Miss Keystone - Marci DeGol

Miss Moraine State - Amy Van Blarcom

Miss Montgomery County - Jennifer Behm

Miss Neshaminy - Kristen Strouse

Miss Northeastern Pennsylvania - Vicki Lynn Sibal)

Miss Phiadelphia - Kiplee Bell (1st Runner-Up and Preliminary Talent Winner)

Miss Pittsburgh - Shani J. Alexander

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - MARYA MARIE ACOSTA
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Susquehanna Valley - Staci Clay-Lanbros (Top 10)

Miss Three Rivers - Maria Elena Petrilak (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss York County - Deborah Green (Top 10)

 

1997 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Mayra Acosta (Top 10)

Miss Armstrong County - Kristen Strouse (Preliminary Talent Winner)

Miss Berks County - Janelle White

MISS BUTLER COUNTY - HEATHER BUSIN
(MISS PENNSYLVANIA)

Miss Central Pennsylvania - Alissa Herrold

Miss Clarion County - Steffani Best

Miss Crawford County - Melissa Poraczky

Miss Cumberland Valley - Deborah Green (Top 10)

Miss Eastern Pennsylvania - Jaquetta Wilson

Miss Greater Lancaster County - Leslie Shirk

Miss Greater Lehigh Valley - Julianne Hetrick

Miss Greater Pittsburgh - Keri Bartok

Miss Keystone - Melissa Jeka (4th Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Mountain Laurel - Amy Akers (1st Runner-Up)

Miss Northeastern Pennsylvania - Christine Wolfe (Top 10)

Miss Northwest Pennsylvania - Laurie Green (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Philadelphia - Staci Clay-Lambros (2nd Runner-Up)

Miss Southwestern Pennsylvania - Julie Wagner

Miss Susquehanna Valley - Jami Vitali (3rd Runner-Up)

Miss Three Rivers - Mary-Louise Kurey

Miss York County - Marnie Sue Santaniello (Top 10)

 

1996 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Laura Schiller (Top 10)

MISS ARMSTRONG COUNTY - GIGI GORDON
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Berks County - Deborah Green (1st Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Nicole Bingham

Miss Carbon County - Julie Goodman (4th Runner-Up)

Miss Central Pennsylvania - Julianne Hetrrick (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Clarion County - Jennifer Held

Miss Crawford County - Heather Clancy

Miss Cumberland Valley - Melissa Jeka (3rd Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Eastern Pennsylvania - Siouxzan Nalley (Top 10)

Miss Greater Lehigh Valley - Janelle White (Top 10)

Miss Mountain Laurel - Jennifer Behm

Miss Northwest Pennsylvania - Allison Schaefer

Miss Philadelphia - Regina Drummond (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Pocono - Kristen Strouse

Miss Southwestern Pennsylvania - Julie Malone

Miss Susquehanna Valley - Staci Clay-Lambros

Miss Three Rivers - Julie Wagner (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Jennifer Steward

 

1995 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Kristen Lynn Strouse

Miss Armstrong County - Melissa Mong (4th Runner-Up)

Miss Berks County - Staci Clay-Lambros

Miss Bucks Cunty - Melissa Ann Jeka (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Jamie Lynn Wise

Miss Carbon County - Kristy Rashko

Miss Central Pennsylvania - Julie Ann Malone (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Clarion County - Valerie Schill (2nd Runner-Up)

Miss Crawford County - Jennifer Held

Miss Cumberland Valley - GiGi Gordon

Miss Delaware Valley - Julie Goodman

Miss Greater Lehigh Valley - Barbara Zaun (3rd Runner-Up)

Miss Greater Philadelphia - Jami Vitali

Miss Greater Pittsburgh - Amy Sara Akers (1st Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Laurel Highlands - Melissa Murray

Miss Northwest Pennsylvania - Elizabeth Ann Stuyvesant

Miss Pocono - Franceen Pisano

Miss South Central Pennsylvania - Deborah Green

Miss Southeastern Pennsylvania - Siouxan Nalley

Miss Southwestern Pennsylvania - Cara Kendra Bernosky

Miss State Capitol - Carrie Alexis Whitman

MISS SUSQUEHANNA VALLEY - LINETTE MERTZ
(MISS PENNSYLVANIA)

Miss York County - Amy Hoa Moore (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

 

1994 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Melissa Murray (Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Armstrong County - Holly Gaines (Top 10)

Miss Berks County - Valerie Schill (Top 10)

Miss Bucks County - Kristen Strouse

Miss Butler County - GiGi Gordon (4th Runner-Up)

Miss Carbon County - Carrie Whitman

Miss Central Pennsylvania - Andrea Baker

Miss Clarion County - Melissa Mong (Top 10)

Miss Crawford County - Elizabeth Stuyvesant (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Cumberland Valley Denise Hill (Top 10)

Miss Greater Lehigh Valley - Alisa Castillo

Miss Lancaster County - Amy Louvise Renner (1st Runner Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Montgomery County - Diana Soriano

Miss Northeastern Pennsylvania - Barbara Zaun

Miss Pocono - Janeen Theresa Krepto

Miss South Central Pennsylvania - Staci Clay-Lambros

Miss Southwestern Pennsylvania - Lori Flick (3rd Runner-Up)

MISS STATE CAPITIOL - KIRSTIN DELIZ BORDER
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Susquehanna Valley - Krista Huffnagle (Top 10)

Miss York County - Deborah Green

 

1993 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Cara Kendria Bernosky (Top 10)

Miss Armstrong County - Kelly Townsend (3rd Runner-Up_

Miss Bucks County - Jennifer Ann Peck (4th Runner-Up)

Miss Butler County - Melissa Maria Mong

Miss Carbon County - Kimberly Ann Biese

Miss Crawford County - Rae Jean Stephens (Top 10)

Miss Cumberland Valley - Alisa Castillo

Miss Greater Lehigh Valley - Christina Novak (1st Runner-Up)

Miss Keystone Country - Christa Amelia Kessler

Miss Lancaster County - Brenda Kaye Blevins

Miss Northeastern Pennsylvania - Mary Regula

Miss South Central Pennsylvania - Krista Huffnagle (Top 10)

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - DIANE MARIE FABIANO
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss State Capitol - Barbara Zaun (Top 10)

Miss Susquehanna Valley - Janeen Theresa Krepto (Top 10)

Miss York Couunty - Amy Louvise Renner (2nd Runner-Up_

 

1992 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Jonelyn Santelli (Top 10)

Miss Armstrong County - Georgia Grippo

Miss Berks County - Susan Elizaberh Donnelly (4th Runner-Up)

Miss Bucks County - Denise Marie Hill

Miss Butler County - Marianne Brash (Top 10)

Miss Crawford County - Amy Dahlin Burhoe (Top 10)

Miss Cumberland Valley - Christina Novak (1st Runner-Up)

Miss Greater Lehigh Valley - Lori Flick (3rd Runner-Up)

Miss Greater Reading - Barbara Zaun

Miss Lancaster County - Patricia Ann Ford (Top 10)

Miss South Central Pennsylvania - Faith Ann Liuzzo

Miss Southwestern Pennsylvania - Marlo Grabski (Top 10)

Miss State Capitol - Kristi Dawn Chenoweth (2nd Runner-Up)

Miss Tri-County - Kirstin Deliz Border

MISS WILKES-BARRE/SCANTON - JUDY FITCH
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Krista Huffnagle

 

1991 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Cara Kendra Bernosky

Miss Armstrong County - Renee Rowan (Top 10)

Miss Bedford - Tammi Houser (4th Runner-Up)

Miss Berks County - Ellen Rissinger

Miss Bucks County - Jane Elaine Evans

Miss Butler County - Karin Mason Hawkins (1st Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Crawford County - Wendy Jill Cavett

Miss Cumberland Valley - Diane-Marie Fabiano (Top 10)

Miss Erie County - Chimene Christina Petitt

Miss Greater Johnstown - Jonalyn Sue Santelli (Top 10)

Miss Greater Reading - Heidi Ann Becker

Miss Lancaster County - Danette Louise Caffrey

Miss Pleasant Valley - Lori Lynn Oliver (Top 10)

Miss South Central Pennsylvania - Tammy Marie Sanders

Miss Southwestern Pennsylvania - Maureen Monahan (2nd Runner-Up)

Miss State Capitol - Lisa Habakus (3rd Runner-Up, Preliminary Evening Gown Winner & Preliminary Swimsuit Winner

Miss Susquehanna Valley - Janeen Theresa Krepto

Miss Tri-County - Laura Marie Youtzy

MISS WILKES-BARRE/SCRANTON - LINDA O'BOYLE
(MISS PENNSYLVNIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Kirstin Deliz Border (Top 10)

 

1990 PAGEANT

Miss Armstrong County - Laura Ann Sikes (4th Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner

Miss Bedford - Fatih Ann Liuzzo

Miss Berks County - Michelle Ann Heck

Miss Bucks County - Mimi Barbara Schultz

Miss Butler County - Carol Dyer

Miss Crawford County - Jeanne Maria Stein

Miss Cumberland Valley - Maria Battista (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Erie County - Cristin Dewart

Miss Greater Johnstown - Lori Lynn Oliver

Miss Greater Reading - Linda O'Boyle (1st Runner-Up)

Miss Lancaster County - Jennifer Ann Graeber

Miss Lehigh Valley - Lori Koch

Miss Northwestern Pennsylvania - Lori Lynn Kurimsky (3rd Runner-Up)

Miss Pleasant Valley - Beth Taylor

Miss Pocono - Sally Ann Woodring

Miss South Central Pennsylvania - Maureen Monahan

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - MARLA WYNNE
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Talent Winner & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss State Capitol - Deborah Sautter

Miss Tri-County - Natalie Ann Sieber

Miss Wilkes-Barre/Scranton - Dawn Dudt

Miss York County - Amy Gingrich

 


LINKS TO THE HISTORY OF
THE MISS PENNSYLVANIA SCHOLARSHIP PAGEANT
IN OTHER DECADES

Miss Pennsylvania Pageants in the 2010's

Miss Pennsylvania Pageants in the 1940's

 

 
 


|
HOME | CONTESTANTS | TICKETS | PAGEANT WEEK EVENTS |
|
MEET MISS PA | BOOK MISS PA | PAST MISS PA'S | MISS PA LOCALS |
|
ENTERING THE PAGEANT | SCHOLARSHIP INFO | BOARD OF DIRECTORS |
|
BOOSTER CLUB | WHAT'S NEW | NEWSLETTER | E-MAIL |

This site is designed and maintained by John R. Metzger
Copyright 1997-2008 Miss Pennsylvania Scholarship Organization, Inc. and John R. Metzger. All Rights Reserved.